Niedzielny pojedynek pomiędzy Cracovią Kraków a Piastem Gliwice będzie 45 w historii obu drużyn. 14 z tych spotkań odbyło się na poziomie II ligi, pozostałe już w Ekstraklasie.
Historia oficjalnych spotkań Cracovii i Piasta Gliwice liczy już sobie 67 lat. Po raz pierwszy bowiem obie drużyny zagrały o ligowe punkty w maju 1957 roku. Wtedy na historycznym stadionie położonym przy ul. Robotniczej padł remis 1:1, a bramkę dla gliwiczan strzelił Józef Gałeczka, późniejszy reprezentant Polski. To była ówczesna II liga.
Jak wspominaliśmy na wstępie 14 spotkań pomiędzy Cracovią a Piastem Gliwice odbyło się na poziomie II ligi. Częściej w tych meczach zwyciężali krakowianie, którzy odnieśli 18 zwycięstw. 13. spotkań kończyło się remisami, 16 razy górą był Piast. Bilans bramkowy też jest korzystny dla Cracovii, który wynosi 64:59. dla „Pasów”. Tylko dwa spotkania zakończyły się bezbramkowym remisem. W pozostałych meczach padały już gole.
51 lat po tym wydarzeniu w Wodzisławiu Śląskim Piast debiutował w Ekstraklasie właśnie mecze z Cracovią. Gliwiczanie to spotkanie wygrali 2:0, a te historyczne bramki zdobyli Krzysztof Kukulski i Paweł Gamla. Historia jednak zatoczyła koło, bo dwa lata później, po przegranej z Cracovią – niebiesko-czerwoni spadli do I ligi.
Na stadionie Cracovii miało też miejsce najwyższe zwycięstwo Piasta w historii występów w Ekstraklasie. W maju 2014 roku w debiucie św. pamięci już Angela Pereza Garcia – Piast pokonał „Pasy” 5:1 .
W sezonie 2016/17 w pierwszym meczu zdecydowanie lepsza była Cracovia. „Pasy” pokonały u siebie Piasta aż 5:1. Honorową bramkę dla gliwiczan w tym meczu zdobył Bartosz Szeliga. w rewanżu podzielono się punktami, Na Okrzei padł wynik 2:2. W trzecim, kończącym rozgrywki tej kampanii Piast wygrał na wyjeździe z Cracovią 1:0.
W sezonie 2017/18 w pierwszym meczu rozegranym w Krakowie podzielono się punktami (1:1). Rzutu karnego nie wykorzystał wówczas Konstantin Vassiljev. W rewanżu lepszy był Piast, wygrywając po golu Macieja Jankowskiego 1:0. W rundzie finałowej oba zespoły rywalizowały w grupie spadkowej. Na rozpoczęcie tego etapu Cracovia pokonała Piasta 2:1.
W sezonie 2018/19 w pierwszym meczu zdecydowanie lepszy był Piast. Gliwiczanie po golach Felixa, Papadopulosa i Hateley wygrali 3:1. W rewanżu górą była Cracovia, zwyciężając 2:1. Ponownie na listę strzelców wpisał się Felix. W meczu rozegranym już w rundzie finałowej gliwiczanie po raz drugi ograli Cracovię w stosunku 3:1.
W sezonie 2019/20 w pierwszym meczu górą była Cracovia, wygrywając 2:0. Już w lutym doszło do rewanżu w którym lepsi byli gliwiczanie po bramce Sebastiana Milewskiego 1:0. Do trzeciego pojedynku doszło na sam koniec tego sezonu. Piast w przypadku zwycięstwa i porażki Lecha miał jeszcze szansę sięgnąć po wicemistrzostwo Polski. Spotkanie to zakończyło się jednak remis 1:1 i ostatecznie gliwiczanie zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu.
W sezonie 2020/21 oba zespoły spotkały się w 7. kolejce. Wtedy to Cracovia była na fali, a Piast w dołku. W konsekwencji lepsze okazały się Pasy wygrywając 1:0 po bramce Pelle van Amersfoort zdobytej z rzutu karnego. W rewanżu górą już był a Piast. Wtedy dwie asysty zaliczył Gerard Badia, a bramki strzelali Steczyk i Świerczok.
W pierwszym meczu sezonu 2021/22 rozegranym w Gliwicach – Cracovia wygrała z Piastem 4:2. Hattricka w tym spotkaniu zaliczył Pelle van Amersfoort. W rewanżu lepszy był Piast wygrywając po golu Damian Kądziora 1:0,
W sezonie 2022/23 w pierwszym meczu rozegranym w Krakowie po złotej bramce Jorge Felix wygrał Piast (1:0). W rewanżu, który odbył się w Gliwicach także górą była drużyna z Okrzei, zwyciężając 2:1. Bramki zdobywali Grzegorz Tomasiewicz i Patryk Dziczek.
W pierwszym starciu sezonu 2023/24 oba zespoły podzieliły się punktami, bo spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1. Bramkę dla Piasta zdobył Patryk Dziczek z rzutu karnego. W rewanżu oba zespoły także podzieliły się punktami, ale wynik był już 1:1.