Wakacyjny festiwal filmowy „Letnie tanie kinobranie”

W piątek 2 sierpnia rozpoczyna się kolejny, już szósty tydzień wakacyjnego festiwalu filmowego „Letnie tanie kinobranie”. Osiemnasta edycja imprezy odbywa się pod hasłem „A planety szaleją” i trwa do końca sierpnia. Każdy z dziewięciu tygodni nawiązuje do symboliki różnych planet Układu Słonecznego. Tydzień szósty to Mars – symbol energii, determinacji i działania. W filmach tego tygodnia występują m.in. Robert Pattinson, Zendaya, Kirsten Dunst, Mads Mikkelsen, Cillian Murphy i Bartosz Bielenia.

Szósty tydzień Kinobrania to Mars – symbol energii, determinacji i działania. Jest związany z odwagą, pasją i agresją. Reprezentuje męskość.

Z Marsem kojarzą się filmy o wyrazistych i zdeterminowanych bohaterach. Wyraźnie określone życiowe cele ma śledczy Gary Johnson, który w filmie akcji „Hit Man” Richarda Linklatera udaje zabójcę na zlecenie oraz młody i ambitny perkusista z trzymającego w napięciu dramatu „Whiplash” Damiena Chazelle’a.

Mars to symbol męskości, która bywa przedstawiana w filmach w sposób daleki od stereotypów. Filmowi mężczyźni często są pogubieni, cierpiący i wrażliwi – nawet jeśli mają ciała niczym greccy bogowie („Braci ze stali” Seana Durkina) lub twarde spojrzenie Madsa Mikkelsena („Jeźdźcy sprawiedliwości” Andersa Thomasa Jensena). Nawet ikony amerykańskiej popkultury – Batman” i Joker” – pokazują w filmach Matta Reevesa Todda Phillipsa swoje bardziej złożone oblicze.

Mars był rzymskim bogiem wojny i przemocy. W programie szóstego tygodnia „Letniego taniego kinobrania” są więc produkcje poświęcone tym niełatwym tematom. W „Civil War” reżyser Alex Garland kreuje wizję Stanów Zjednoczonych pogrążonych w bratobójczej wojnie domowej. Oppenheimer” to przebój światowych kin z 2023 roku, który opowiada historię ojca bomby atomowej – Roberta Oppenheimera. Nagrodzona dwoma Oscarami „Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w niezwykły sposób oddziałujące na wyobraźnię. Temat przemocy obecny jest również w głośnym filmie Agnieszki Holland „Zielona granica”, który rozgrywa się na polsko-białoruskiej granicy.

„Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego ma w tytule zbrojny konflikt, ale funkcjonuje on przede wszystkim jako tło dla miłosnych zmagań głównych bohaterów. Temat walki o władzę i zasoby podnosi Denis Villeneuve w dwuczęściowej adaptacji powieści Franka Herberta. „Diuna” oraz „Diuna: Część druga” to monumentalne produkcje science-fiction zachwycające swoim rozmachem. W trakcie szóstego tygodnia Kinobrania będzie można zobaczyć także inny film kanadyjskiego reżysera. „Blade Runner 2049” to stylowa, niespieszna wizja przyszłości stanowiąca kontynuację kultowego „Łowcy androidów” z 1982 roku.

Warto zwrócić uwagę na filmy ze specjalnych festiwalowych pasm. Rekomendacje Młodych Ambasadorów w szóstym tygodniu imprezy to intensywny i kipiący od emocji film Luki Guadagnino „Challengers”, porywająco opowiadający o polskiej historii Kos” Pawła Maślony oraz nagrodzony na festiwalu w Wenecji debiut Damiana Kocura „Chleb i sól”. Ponadczasowe filmy w sekcji Kultowe Kinobranie to oparte na faktach „Miasto Boga” Fernando Meirellesa, nagrodzony Oscarem czechosłowacki film „Sklep przy głównej ulicy” Jána Kadára oraz rozgrywające się na pograniczu jawy i snu dzieło Ingmara Bergmana „Szepty i krzyki”.

Dodatkowe filmy można oglądać online na www.e-kinopodbaranami.pl. Od 2 do 8 w specjalnej cenie 11 zł można zobaczyć siedem tytułów. To energetyzujące historie pełne wyrazistych bohaterów („Atak paniki” Pawła Maślony) oraz złożone opowieści o zawiści i agresji („Bestie” Rodrigo Sorogoyena). W zestawie są też filmowe przypowieści o wytrwałości („Droga samurajów” Bernarda Rose), trudnej walce z nałogiem („Powrót Bena” Petera Hedgesa) i pragnieniu wolności („Przetrwanie” Rolfa De Heera). Symbolizowana przez planetę Mars wojna i przemoc to elementy obecne w filmach „Makbet” (reż. Justin Kurzel) i „Obywatel Jones” (reż. Agnieszka Holland).

Seanse „Letniego taniego kinobrania” odbywają się również pod gwiazdami – w ogrodzie przy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26). Najbliższe plenerowe pokazy to Oscarowy film „Wszystko wszędzie naraz” duetu Daniels (wtorek, 6 sierpnia) oraz norweska produkcja „Najgorszy człowiek na świecie” (reż. Joachim Trier) ze znakomitą Renate Reinsve w głównej roli (czwartek 8 sierpnia). Start pokazów o godz. 21.00.

Pełen wykaz tytułów oraz harmonogram projekcji dostępny na stronie www.kinopodbaranami.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!