W związku z zakończeniem wakacji, podróżni odwiedzający rodziny w Polsce, wracają do swoich zagranicznych destynacji. Często zdarza się, że podróż nie przebiega tak jakby chcieli i kończy się jeszcze przed wylotem z RP. Tak też było wczoraj na krakowskim lotnisku – funkcjonariusze Placówki SG w Krakowie-Balicach nie zezwolili na wylot z kraju 3 małoletnim Polakom (dziewczynce i dwóm chłopcom).
W związku z tym, że kontrolowani nie posiadali przy sobie polskich dokumentów uprawniających do przekroczenia granicy, nie zezwolono im na wyjazd z Polski. Rodziców całej trójki poinformowano, iż zgodnie z Ustawą o Obywatelstwie Polskim, Polak w Polsce powinien posługiwać się tylko i wyłącznie polskim dokumentem. Jednocześnie w związku z tym, że dzieci nie poleciały do Wielkiej Brytanii, ich opiekunowie również zmuszeni byli do rezygnacji z lotu.
Status osoby posiadającej równolegle obywatelstwo polskie i innego państwa na gruncie polskiego prawa jednoznacznie regulują przepisy ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2023 r. poz. 1989). Przepisy te ustanawiają zasadę wyłączności i nadrzędności obywatelstwa polskiego w RP, i tym samym obligują obywateli polskich (tj. wszystkie osoby, które mają nadany w kraju nr PESEL z poświadczeniem posiadania obywatelstwa polskiego) do posługiwania się w Polsce, w tym także podczas przekraczania granicy i to zarówno na wjazd, jak również wyjazd z RP – wyłącznie polskimi dokumentami, które potwierdzają tożsamość i polskie obywatelstwo jego posiadacza i uprawniają go do przekraczania granicy.