Home / Kultura / Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę prof. Zbigniewa Bajka „Jurkovič – Kafka – Bajek. Spotkanie na krawędzi”.

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na wystawę prof. Zbigniewa Bajka „Jurkovič – Kafka – Bajek. Spotkanie na krawędzi”.

Ekspozycja prezentuje najnowszy cykl prac uznanego artysty – „Wieczne odpoczywanie”, w wyjątkowy sposób łączący twórczość Franza Kafki z krajobrazem cmentarzy wojennych zaprojektowanych przez słowackiego architekta, Dušana Jurkoviča. Inspiracją do powstania dzieł była zbrojna agresja Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku – skłoniła ona prof. Bajka do refleksji nad ludzką egzystencją.

W swoich pracach prof. Zbigniew Bajek zestawia ze sobą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, tworząc uniwersalne spotkanie i dialog między tymi wymiarami. Wchodząc w sferę sacrum, artysta wprowadza nowe, metafizyczne symbole i akcentuje rolę światła — raz gasnącego, raz zapalającego się — jako elementu nieustannej walki między życiem a śmiercią. Jego prace wyrażają sprzeciw wobec destrukcji i chaosu wojny, konfrontując surowy egzystencjalizm początku XX wieku ze współczesnymi realiami.

„Jurkovič – Kafka – Bajek. Spotkanie na krawędzi” to wystawa, która otwiera refleksję nad życiem i śmiercią, a także nad tym, jak historia i sztuka przenikają się w nieustannym poszukiwaniu prawdy o ludzkim istnieniu. Dopełnieniem ekspozycji są haftowane tkaniny stworzone przez prof. Bajka z cyklu „Zadrapania” (2015), które potęgują uczucie niepewności i osamotnienia, oraz  projekcja wideo ze ścieżką dźwiękową autorstwa Jacka Niepołomskiego.

Wystawa będzie prezentowana od 30 września do 27 października 2024 roku w średniowiecznych piwnicach MCK, przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Ekspozycja jest realizowana w ramach Open Eyes Art Festival 2024.

 

Zbigniew Bajek — urodził się w 1958 roku w Bojanowie. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Grzybowskiego, w której dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 1984 roku. W 2009 roku został profesorem. Od 1983 roku jest zatrudniony na Wydziale Malarstwa macierzystej uczelni, w której prowadzi Pierwszą Pracownię Interdyscyplinarną. Realizuje liczne przedsięwzięcia artystyczne, angażując w nie artystów, doktorantów i studentów. Uprawia malarstwo, rysunek, fotografię i grafikę. Jest autorem instalacji i projektów o charakterze parateatralnym, w tym scenografii. Zorganizował ponad 70 wystaw indywidualnych i uczestniczył w przeszło 400 wystawach zbiorowych, odbywających się w kraju i za granicą.

 Organizatorzy: Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

 Koncepcja programowa MCK: Agata Wąsowska-Pawlik, dr Łukasz Galusek

Kurator: Prof. Zbigniew Bajek

Teksty do wystawy: Janusz Kozioł (ASP Kraków), Karolina Wójcik (MCK)

Architektura wystawy: Prof. Zbigniew Bajek, dr Wojciech Kopeć

Produkcja wystawy: Karolina Wójcik

Montaż: Emanuel Mróz, Jakub Wójtowicz                                                                                                                                                                                                                                                        Oświetlenie i multimedia: Maciek Bernaś

Przy wsparciu finansowym: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Stali patroni medialni MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Radio Kraków Kultura, Karnet Kraków Culture, Herito

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

I have read and agree to the terms & conditions

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Malopolskie24info
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.