Weekend w Krakowie – sprawdź, co się będzie działo!

W ten weekend Kraków będzie tętnił życiem, oferując różnorodne wydarzenia kulturalne i sportowe. W niedzielę, 20 października odbędzie 10. Cracovia Półmaraton – nastąpią zmiany w organizacji ruchu, dlatego warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

60. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Kraków ponownie staje się stolicą polskiej piosenki autorskiej i kultury studenckiej, a to za sprawą 60. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki, która potrwa do 20 października. Poza uczestnikami zmagań konkursowych w festiwalowych koncertach wezmą udział: Baasch, Gaba Kulka, Natalia Niemen, Renata Przemyk, Tomek Makowiecki, Marek Dyjak, Kasia Moś, Jan Kondrak i Robert Kasprzycki.

Świętowanie urodzin Muzeum Narodowego w Sukiennicach

W ten weekend 19–20 października, 145. urodziny świętuje oddział MNK Sukiennice. Podczas weekendu będzie można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich, posłuchać muzyki na żywo, spróbować swoich sił w rysowaniu oraz spotkać postaci z dzieł sztuki, które ożywią tancerze Teatru Tańca Terpsychora.

Dzień Otwarty w Willi Decjusza

W niedzielę, 20 października w godz. od 10.00 do 18.00 w Willi Decjusza odbędzie się druga edycja Dnia Otwartego „Odwiedziny u Marceliny” w ramach projektu „Historie. Willa Decjusza 1889–1989” oraz Festiwalu Kultura bez Barier.

Jesienny piknik w parku Tetmajera

W ramach projektu z budżetu obywatelskiego miasta Krakowa „Łączymy bronowickie parki” w sobotę, 19 października, w parku Tetmajera odbędzie się pełne atrakcji spotkanie.

5. Festiwal Równości już w najbliższy weekend

To już piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, podczas którego odbędą się dyskusje o ideach i praktykach w zakresie wolności i równości. Ale także o mniejszościach, wielokulturowości, przeciwdziałaniu wykluczeniom i inkluzywności na poziomie języka i codziennej egzystencji. Festiwal odbędzie się w sobotę, 19 października, w Dworku Białoprądnickim.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Po raz kolejny w pałacu Potockich zagości Patchlab. Tym razem zobaczymy dwie wystawy zaaranżowane w przestrzeniach pałacu Potockich. Na pierwszym piętrze, między 17 a 20 października (godz. 12.00–18.00), można podziwiać interaktywną instalację artystyczną „IVF-X. Posthuman Parenting in Hybrid Reality” autorstwa Victorine van Alphen. Druga wystawa, „ERROЯ?”, czynna między 17 a 27 października (godz. 12.00–18.00), odbywa się w Galerii pałacu Potockich.

Wystawa „Korzenie szczęścia” w Muzeum Zabawek

Wystawa „Korzenie szczęścia” w Muzeum Zabawek łączy historyczną zabawkę z zagadnieniami z dziedziny psychologii i zdrowia emocjonalnego jako inspiracja do podjęcia dialogu i refleksji na temat kształtowania emocjonalnego dzieci. Wystawa dostępna jest od 18 października w Aptece Designu.

Spędź weekend z robotami

Dni Otwarte ASTOR to wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto chce być bliżej nowoczesnych technologii. Już 19 i 20 października przy ul. Wrobela 3 i 5 będzie można zobaczyć jak wyglądać praca i zabawa z robotami. Przygotowano różnorodne atrakcje dla każdej grupy wiekowej: stanowiska edukacyjne, pokazy robotów czy Dni Kariery dla uczniów i studentów.

Nowe wystawy w MOCAK-u

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do oglądania nowych wystaw. W budynku A zobaczymy ekspozycje „Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów” oraz „Zatruty staw” Alicji Białej, a w budynku B „Wszystkie wcielenia kobiety” Małgorzaty Blamowskiej.

67. World Press Photo i „Siła fotografii 2024” w NCK

Najlepsze fotografie prasowe świata już po raz siódmy można zobaczyć w Nowohuckim Centrum Kultury. Wystawa World Press Photo, jako część projektu „Siła fotografii”, jest prezentowana od 4 do 27 października. NCK zaprasza także na wystawy prac Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Rolkego, Anity Andrzejewskiej, Wojtka Moskwy oraz fotograficzną opowieść „75 lat Nowej Huty” Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

„7 rzeźb” Jerzego Fobera w Galerii Krypta u Pijarów

Do 30 października w Galerii Krypta u Pijarów można oglądać wystawę prac Jerzego Fobera zatytułowaną „7 rzeźb”.

„Czarna komedia” w Teatrze STU

Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na premierowe spektakle sztuki „Czarna komedia” Petera Shaffera w reżyserii Mirosława Gronowskiego, które odbędą się 19 i 20 października.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Dziś, 18 października na Scenie Teatralnego Instytutu Młodych działającego przy Teatrze Ludowym odbędzie się premiera „Małego Księcia”. Reżyserka spektaklu Eva Rysová w swojej nieoczywistej interpretacji zabiera widzów w podróż śladem bohatera jednej z najsłynniejszych książek świata.

„Szczęśliwy Syzyf” Tadeusza Pyrczaka w Łaźni Nowej

Dziś, 18 października o godz. 19.00, odbędzie się premiera drugiej produkcji Teatru Łaźnia Nowa w ramach realizowanego w tym sezonie artystycznym cyklu „Młodzi w Łaźni”. Reżyserem „Szczęśliwego Syzyfa” jest Tadeusz Pyrczak – laureat nagrody Verba na 13. Forum Młodej Reżyserii. Nagrodę tę zdobył za etiudę „Prawdziwe Rosenthale”, prezentowanej w sekcji Paradiso ubiegłorocznej Boskiej Komedii.

Premiera spektaklu „Psie serce” na Scenie Supernova

Scena Supernova, przy ul. Zyblikiewicza 12/14, zaprasza na premierę spektaklu „Psie serce” na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem. 18, 19 i 20 października godz. 19.00.

Jubileusz Przemysława Brannego

Przemysław Branny, aktor Teatru Bagatela, obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Okazją do złożenia gratulacji będzie pokaz spektaklu z udziałem aktora „Śmierć pięknych saren”, zaplanowany na 19 października.

11. Krakowska Jesień Muzyczna – święto kameralnej muzyki klasycznej

W październiku Kraków zaprosi melomanów na wyjątkowe koncerty. Od 20 do 24 października w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się 11. edycja Krakowskiej Jesieni Muzycznej – wydarzenia, które od lat przyciąga miłośników kameralnej muzyki klasycznej.

„Rytmiczne wierszowanki” dla dzieci

Spółdzielnia na miejscu” to cykl warsztatowo-edukacyjny w ramach którego Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble organizuje między innymi „Rytmiczne wierszowanki” – spotkania dla dzieci w wieku 3–7 lat, podczas których udźwiękawiane są znane wiersze polskich poetów. Najbliższe spotkanie 20 października. Wstęp wolny.

Literacka Krowodrza – zaproszenie na spacer

Przed nami kolejny spacer ulicami jesiennej Krowodrzy śladami krakowskich poetów i pisarzy związanych z tą dzielnicą. Wydarzenie odbędzie się już 19 października. Start o godz. 11.00 na ul. Pomorskiej 2.

Spacer po terenie byłego obozu „Baulager 15/XIV”

Historię byłego obozu pracy „Baulager 15/XIV”, który został założony przez Niemców na obrzeżach dawnej wsi Mogiła, będzie można poznać podczas spaceru, na który zaprasza Muzeum Nowej Huty. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 października, o godz. 14.30.

Spotkajmy się na sportowo

Pod hasłem „Spotkajmy się na sportowo!” w sobotę, 19 października, w TAURON Arenie Kraków odbędzie się szereg wydarzeń celebrujących jubileusz 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz TAURON Areny Kraków. To wyjątkowa okazja, by razem świętować dwa ważne jubileusze w sportowym duchu. W programie m.in. konferencja, panel edukacyjny oraz zajęcia praktyczne dla biegaczy. Dodatkowo odbędzie się pierwsza edycja Wielkiej Lekcji Sportu.


W najbliższą niedzielę, 20 października, odbędą się 10. Cracovia Półmaraton Królewski oraz bieg na 5 km „Czaniecka Piątka”. W związku z tymi wydarzeniami sportowymi wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Od jutra więcej połączeń komunikacji autobusowej. W ten weekend, 19 i 20 października będą realizowane dodatkowe kursy na linii nr 134 do ogrodu zoologicznego. Pojawi się także linia wzmacniająca nr 434 oraz linia nr LR0, która kursuje na trasie do Ojcowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!