Home / Małopolska / Pamięć przetrwa dzięki Tobie. Zostań wolontariuszem w programie straty.pl

Pamięć przetrwa dzięki Tobie. Zostań wolontariuszem w programie straty.pl

Jeśli chcesz wspierać działania na rzecz zachowania pamięci o ofiarach II wojny światowej, zostań wolontariuszem IPN. Poszukujemy osób, które będą rozpowszechniały informacje o programie „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” – baza straty.pl.

Aby żadna historia nie została zapomniana

Jeśli chcesz aktywnie działać na rzecz pamięci historycznej, skontaktuj się z nami! Startujemy 31 października.

Szukamy osób, które pomogą nam w:

  • przekazywaniu informacji o programie i bazie straty.pl w lokalnych społecznościach, placówkach edukacyjnych, instytucjach kultury i mediach społecznościowych;
  • pozyskiwaniu nowych danych o osobach represjonowanych pod okupacją niemicką podczas II wojny światowej oraz zachęcaniu rodzin ofiar do przesyłania nam informacji o bliskich, którzy nie figurowali dotąd w bazie straty.pl;
  • budowaniu świadomości społecznej o tej ważnej sferze działalności IPN.

W zamian oferujemy udział w ważnym społecznie projekcie o zasięgu ogólnopolskim, szkolenie i wsparcie merytoryczne, rozwój umiejętności komunikacyjnych, organizacyjnych i pracy w zespole.

Po zakończeniu wolontariatu wszyscy uczestnicy otrzymają zaświadczenie o jego odbyciu, a także o ich niebagatelnym wkładzie w rozwój programu.

Jeśli chcesz aktywnie działać na rzecz pamięci historycznej, skontaktuj się z nami!

Aby zostać wolontariuszem w IPN, należy spełnić następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat i ważny dokument tożsamości;
  • wypełnić i przesłać formularz zgłoszeniowy online

Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia wybrany adres email:

straty.pl – to internetowa i ogólnodostępna baza ofiar niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej będąca wynikiem programu dokumentacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945”.

W bazie danych zebrano informacje o 5 565 892 ofiarach i osobach represjonowanych przez niemiecki reżim, m.in. abp. Antonim Julianie Nowowiejskim, Henryku Ząbku, Marii Hiszpańskiej-Neumann, a także dwóch kobietach, których obrączki zostały odnalezione w wyniku prac poszukiwawczych w Dolinie Śmierci w ChojnicachIrenie Szydłowskiej i Annie Stołowskiej.

Podstawowym celem programu jest ustalenie imiennej listy obywateli II RP, którzy zostali poddani wszelkiego rodzaju represjom ze strony okupanta niemieckiego w latach 1939–1945. Program „Straty osobowe” przywraca nazwiska wszystkim możliwym dziś do zidentyfikowania ofiarom i osobom represjonowanym, które we wrześniu 1939 roku były obywatelami II RP (wszystkich narodowości). Baza „Straty” jest indeksem ofiar i osób represjonowanych – nie gromadzi skanów dokumentów na podstawie których wprowadzane są informacje – wskazuje jednak miejsca, gdzie dokumenty takie można odnaleźć.

Z inicjatywą uruchomienia programu „Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945” wystąpił w 2006 r. Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacją Ośrodka „KARTA”. Przez lata program był realizowany przez Fundację „Polsko-Niemieckie Pojednanie”, pod merytorycznym nadzorem i przy finansowym wsparciu IPN. Od 2021 r. program jest realizowany wyłącznie przez IPN.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

I have read and agree to the terms & conditions

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Malopolskie24info
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.