×

Rewitalizacja ołtarza w kościele św. Andrzeja: Powrót do dawnych czasów

Rewitalizacja ołtarza w kościele św. Andrzeja: Powrót do dawnych czasów

W sercu Krakowa, w jednym z najstarszych kościołów, pw. św. Andrzeja, szykuje się wyjątkowa metamorfoza. Komisja konserwatorska, po intensywnych badaniach i analizach, zdecydowała, że czas na przywrócenie oryginalnego blasku ołtarza głównego, który po latach zyska nową, a zarazem dawną formę. Zamiast dotychczasowych złoconych detali, pojawi się elegancki marmur błogosławionej Salomei.

Obecnie ołtarz ukryty jest za rusztowaniami, a prace konserwatorskie są w toku. Warto przypomnieć, że ołtarz, wykonany z czarnego marmuru dębnickiego, ma również różowe akcenty z marmuru paczółtowickiego. Odkrycia konserwatorów ujawniły, że wiele pozłacanych elementów, w tym kapitele kolumn, wykonano z marmuru bł. Salomei, jasnego kamienia pochodzącego z okolic Grodziska. Prace nad przywróceniem pierwotnego wyglądu ołtarza są wynikiem analizy historycznej, która dowiodła, że oryginalne detale miały być widoczne bez złocenia. Wprowadzenie zmian ma na celu ożywienie charakteru ołtarza, oddając mu subtelność i harmonię, które zdominowały XVIII-wieczne wnętrza. Historia ołtarza sięga lat 1741-43, kiedy to został z fundacji Ludwiki Potockiej, a jego dokończenie miało miejsce po jej śmierci.

Ta rewitalizacja to nie tylko projekt konserwatorski, ale także szansa na odkrycie na nowo bogactwa lokalnej tradycji i kultury. Zespół konserwatorów zaprezentował wizualizacje, które pokazują, jak ołtarz będzie wyglądał po odsłonięciu marmuru bł. Salomei. To zmiana, która ma przywrócić autentyczność i podkreślić historyczną wartość tego miejsca. Ta niezwykła inicjatywa nie tylko wzbogaci wizualnie kościół, ale także zaprosi wszystkich do odkrywania jego duchowego dziedzictwa na nowo, czyniąc z kościoła św. Andrzeja prawdziwy skarb krakowskiej kultury.

Opublikuj komentarz

error: Content is protected !!