Home / Kultura / Zmiany personalne w MOCAK-u

Zmiany personalne w MOCAK-u

Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski 8 listopada odwołał ze stanowiska Marię Annę Potocką. Obowiązki dyrektora Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK do czasu wyłonienia nowego dyrektora w drodze konkursu będzie pełnił dotychczasowy zastępca Grzegorz Kuźma. Niezależnie od zmian personalnych muzeum realizuje swój program, zaprasza na wystawy i wydarzenia artystyczne.

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Krakowa Aleksander Miszalski odwołał Marię Annę Potocką ze stanowiska dyrektora miejskiej instytucji kultury – Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Maria Anna Potocka pełniła tę funkcję od 2010 roku. Informację o planach zakończenia współpracy prezydent Aleksander Miszalski ogłosił na początku października podczas konferencji prasowej poświęconej raportowi podsumowującemu analizy, czynności doradcze i audyty oraz prezentacji nowej struktury urzędu. Decyzja prezydenta Krakowa była bezpośrednio związana z zarzutami dotyczącymi mobbingu.

Nowy dyrektor zostanie wyłoniony w drodze konkursu. Do tego czasu instytucją będzie zarządzał Grzegorz Kuźma, dotychczasowy zastępca dyrektora. Niezależnie od zmian personalnych MOCAK realizuje swoje działania programowe.

Sztuka najnowsza w różnych odsłonach

W zbiorach Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK-u znajduje się ponad 5 tysięcy prac kilkuset artystów polskich i z całego świata oraz ponad 30 tys. archiwaliów. Ważnym elementem działalności wystawienniczej jest „Kolekcja MOCAK-u”. Ekspozycja pokazuje różnorodność postaw, mediów oraz interpretacji obecnych w sztuce współczesnej. Składa się z zakupów, depozytów, a także darowizn od artystów i kolekcjonerów.

Działalność wystawiennicza MOCAK-u obejmuje ekspozycje stałe i czasowe. Na stałe w przestrzeni muzeum, poza dziełami wchodzącymi w skład wspomnianej „Kolekcji MOCAK-u”, znajduje się między innymi interaktywna instalacja Krystiana Lupy „Live Factory 2”, „Pojęciokształty” Stanisława Drożdża czy prace ważnych współczesnych artystów podarowane przez Teresę i Andrzeja Starmachów, które zostały wpisane w ekspozycję „Kolekcji”. Można tu znaleźć klasyczne dzieła polskiej sztuki współczesnej, takie jak „Embriologia” Magdaleny Abakanowicz czy „Labirynt” Edwarda Krasińskiego, a także twórczość artystów związanych z Krakowem – Marka Chlandy, Piotra Lutyńskiego i Grzegorza Sztwiertni.

Z kolei wystawy czasowe (tematyczne, zbiorowe) pozwalają na prezentację zjawisk z pogranicza sztuki, takich jak komiks, moda, design, literatura. Aktualnie w MOCAK-u można oglądać ekspozycję „Jedzenie w sztuce” oraz wystawy otwarte w październiku – „Zatruty staw” Alicji Białej i „Wszystkie wcielenia kobiety” Małgorzaty Blamowskiej”.

Edukacja i kontakt ze sztuką

Projekty MOCAK-u opracowywane są z myślą o zróżnicowanych grupach odbiorców. Ważnym zadaniem instytucji jest zachęcenie do poznawania sztuki najnowszej, zmniejszanie uprzedzeń w tym zakresie. Muzeum organizuje stałe cykle i warsztaty dla osób w różnym wieku. Odbywają się na przykład spotkania ze sztuką dla dzieci, zajęcia dla szkół i przedszkoli, warsztaty z artystami czy zajęcia dla maturzystów z powtórką z historii sztuki. Oferta edukacyjna muzeum jest dostępna w języku polskim, angielskim i ukraińskim. Przestrzeń i oferta instytucji są dostosowane do potrzeb osób ze specjalnymi potrzebami. W muzeum działa także biblioteka i księgarnia.

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu (wtorek – niedziela) w godz. 11.00–19.00. W ubiegłym roku instytucję odwiedziło ponad 100 tys. osób. Dodatkowe informacje na stronie Muzeum MOCAK.

Sign Up For Daily Newsletter

Stay updated with our weekly newsletter. Subscribe now to never miss an update!

I have read and agree to the terms & conditions

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!
Malopolskie24info
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.