Marsz Rosjan Przeciwko Wojnie w Krakowie. Uczestnicy antyputinowskiego protestu nieśli ze sobą portrety rosyjskich więźniów politycznych

W niedzielę, 17 listopada, przedstawiciele Stowarzyszenia Port Nadziei, Społeczności Rosjan w Krakowie „Kraków za wolną Rosję” zorganizowali Marsz Rosjan Przeciwko Wojnie. Akcja rozpoczęła się ok. godz. 14 na placu Marii Magdaleny. Uczestnicy ul. Grodzką doszli do Rynku Głównego, po jego obejściu skierowali się na ul. Floriańską i dalej Plantami przeszli wokół Starego Miasta. Manifestacja zakończyła się pod pomnikiem Aleksieja Nawalnego przy Konsulacie Federacji Rosyjskiej przy placu Biskupim. Tam uczestnicy odczytali przesłania swoich rodaków, tych, którzy nie mogą wyrazić swoich myśli i uczuć otwarcie, przebywając w Rosji.

– Systematyczne przekształcanie Rosji w państwo totalitarne przez ostatnie 20 lat spotykało się ze sprzeciwem wielu Rosjan. Aresztowanie Alieksieja Nawalnego w styczniu 2021 roku zjednoczyło rosyjskich mieszkańców Krakowa, którzy zaczęli organizować protesty. Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę rosyjska emigracja znacząco się powiększyła; protesty stały się częstsze i bardziej masowe, a wiele działań przybrało charakter humanitarny, mający na celu pomoc Ukraińcom dotkniętym wojną oraz Rosjanom cierpiącym z powodu reżimu – poinformowali organizatorzy wydarzenia.

Podkreślają, że Rosjanie w Krakowie są częścią globalnej antywojennej społeczności Rosjan, obecnej w ponad 50 krajach. Od 17 do 24 listopada 2024 roku Rosjanie mieszkający za granicą mają wyjść na ulice swoich miast, by uczcić 1000 dni wojny w Ukrainie i wesprzeć masowy protest w Berlinie, zainicjowany przez czołowych rosyjskich polityków: Ilję Jaszyna, Julię Nawalną i Władimira Karę-Murzę.

Organizatorzy wydarzenia zaznaczają: – Marsze i protesty, które odbędą się na całym świecie, mają zwrócić uwagę na żądania: natychmiastowe wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, przywrócenie integralności terytorialnej Ukrainy w granicach z 1991 roku i ustanowienie sprawiedliwego pokoju z gwarancjami nieagresji oraz przypomnienie o poważnych konsekwencjach pełnoskalowej inwazji na Ukrainę i potrzebie międzynarodowego wsparcia Ukrainy; potępienie Władimira Putina jako zbrodniarza wojennego; uwolnienie wszystkich więźniów politycznych.

Zródło: Dziennik Polski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

error: Content is protected !!