Czy będą pieniądze na budowę Collegium Medicum UJ?
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego buduje nową siedzibę, ale środki się kończą. Poza obietnicami uczelnia przez ostatnie lata nie otrzymała na ten cel żadnych pieniędzy ani z ministerstwa nauki ani z resortu zdrowia. Czy będzie inaczej – pytają z niepokojem władze uniwersytetu, bo właśnie ruszyła budowa drugiego budynku, w którym będą się uczyć przyszli lekarze i pielęgniarki.
Budowa nowej siedziby Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego to ogromne wyzwanie finansowe. Chociaż uczelnia od lat stara się o wsparcie ze strony ministerstw, dotychczas nie otrzymała na ten cel żadnych funduszy. Tymczasem potrzeby są pilne – właśnie rozpoczęła się budowa drugiego budynku, w którym mają się kształcić przyszli lekarze i pielęgniarki.
Kosztowne inwestycje i brak wsparcia
Pierwszy budynek centrum badawczego, który powstał kilka lat temu, kosztował aż 169 milionów złotych. Uczelnia samodzielnie wygospodarowała tę kwotę, co wiązało się z dużym wysiłkiem finansowym. Jednak aby ukończyć cały campus, potrzeba jeszcze około 300 milionów złotych.
Część funduszy UJ planuje zdobyć ze sprzedaży swoich starych budynków w centrum Krakowa, ale to wciąż za mało. Większość środków musi pochodzić z dotacji rządowych.
Przestarzałe warunki dla studentów
Obecnie ponad 5500 studentów Collegium Medicum uczy się w XIX-wiecznych budynkach, rozrzuconych w różnych częściach miasta i oddalonych od nowoczesnego szpitala uniwersyteckiego. Jak podkreślają studenci, warunki te utrudniają zarówno naukę, jak i prowadzenie badań. Nowe sale dydaktyczne, laboratoria i centra symulacyjne są bardzo oczekiwane.
Nadzieja na wsparcie z budżetu
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na razie nie odpowiedziało na pytania o finansowanie projektu. Jednak z Krakowa płyną obiecujące sygnały. Parlamentarzyści wskazują, że w końcówce roku mogą pojawić się środki niewykorzystane przez inne instytucje. Ponadto w przyszłym roku uczelnia ma szansę otrzymać 66 milionów złotych z Ministerstwa Zdrowia w ramach Krajowego Planu Odbudowy oraz do 120 milionów złotych z emisji obligacji dla uczelni wyższych, jeśli taka decyzja zapadnie.
Mimo trudności finansowych, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego zdobywa uznanie na świecie. W prestiżowym „Global Ranking of Academic Subjects” w dziedzinie medycyny klinicznej i farmacji uczelnia zajęła najwyższą pozycję spośród polskich szkół wyższych.
Opublikuj komentarz