W sobotę, 25 maja, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie odbędzie się uroczystość jubileuszowa z okazji 95. urodzin prof. Krystyny Zachwatowicz-Wajdy – jednej z najwybitniejszych postaci polskiej scenografii teatralnej i filmowej, autorki kostiumów, aktorki oraz cenionej działaczki społecznej.
– To ogromne szczęście, że Pani kariera i działalność społeczna nierozerwalnie związane są z naszym miastem. Jest Pani dziś jednym z symboli Krakowa: żywych legend, którym zawdzięczamy szczególny status matecznika polskiej kultury i inspiracji dla genialnych umysłów twórczych – napisał w liście gratulacyjnym prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Artystka, która współtworzyła polską kulturę
Krystyna Zachwatowicz-Wajda urodziła się 16 maja 1930 roku w Warszawie. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dyplom scenografa uzyskała w 1958 roku na Wydziale Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowni Karola Frycza. Szybko zyskała uznanie jako autorka scenografii i kostiumów do wielu spektakli i filmów, w tym tych tworzonych przez Andrzeja Wajdę – jej życiowego partnera i artystycznego współtwórcę.
Jej działalność nie ograniczała się do sztuki. W latach 80. była członkinią Komisji Ekspertów ds. Kultury przy NSZZ „Solidarność”, a w czasie stanu wojennego aktywnie działała w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom.
Współfundatorka Mangghi i ambasadorka japońskiej kultury
Wraz z Andrzejem Wajdą była inicjatorką budowy Muzeum Manggha w Krakowie – miejsca poświęconego sztuce i kulturze Japonii. Dzięki ich wspólnej Fundacji Kyoto–Kraków udało się zrealizować ideę „domu dla kolekcji” Feliksa Jasieńskiego. Za to osiągnięcie oboje otrzymali Srebrny Medal Cracoviae Merenti, a w kolejnych latach m.in. Nagrodę Miasta Krakowa, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski oraz japoński Order Wschodzącego Słońca – Złote Promienie z Rozetą.
Do dziś prof. Zachwatowicz-Wajda wspiera Muzeum Manggha swoją wiedzą i zaangażowaniem jako członkini Rady Muzeum oraz prezeska Fundacji Kyoto–Kraków.
95 lat życia w służbie sztuce, wolności i miastu
Prof. Krystyna Zachwatowicz-Wajda pozostaje aktywna i inspirująca. Emerytowana profesor ASP w Krakowie, aktywistka, fundatorka, ceniona autorka scenografii – przez dekady przyczyniała się do budowania pozycji Krakowa jako kulturalnej stolicy Polski.
Jej jubileusz to nie tylko okazja do świętowania, ale także do wyrażenia wdzięczności za jej wieloletnią obecność i wkład w życie artystyczne i społeczne miasta.